Fresh fig and cottage cheese sandwiches/ Kanapki z białym serem i figami

Processed with VSCO with t1 preset

Hi! Long time no see! I was quite busy last time, that’s why I did not add any new blog post last week. There was too little time to do that. Fortunately I managed all my difficulties and I’m back:)

Cześć! Dawno mnie tutaj nie było, ale jestem pewna, że z owoców trudności, które pokonywałam przez ostatnie dwa tygodnie będę korzystać jeszcze bardzo długo! Stąd przerwa i brak wpisów. Mimo, że kontent miałam już odrobinkę przygotowany, zawsze brakowało dodatkowych kilku godzin, żeby wszystko dopracować.

Processed with VSCO with t1 preset

Season for the fresh figs is almost ended. Figs are very healthy and tasty fruits! I love them either fresh or dried. This time I used them to make a yummy sandwiches. The recipe is very easy! All you need to do is finding the ripe figs in your grocery.

Zacznę lekko, bo od smacznej ale sycącej opcji na śniadanie bądź drugie śniadanie. Sezon na figi już się prawie kończy więc korzystajcie póki możecie i przygotujcie w swoich domach, kanapki z chudym, białym serkiem wiejskim, figami i miodem!

Processed with VSCO with t1 preset

 

Ingridients:

  •  some slices of wholemeal bread, Zdrowy chleb bez mąki! <- there is a recipe for healthy bread without flour, unfortunately the recipe is written only in Polish 😦 Better buy your favorite bread in bakery.
  • 2 ripe figs
  • 50 grams of light cottage cheese
  • optionally – some honey

Potrzebujecie:

  • chleb pełnoziarnisty, bądź Zdrowy chleb bez mąki! mojego przepisu
  • dwie dojrzałe figi
  • 50g chudego białego sera
  • opcjonalnie – łyżka miodu, jeśli nie traficie na wystarczająco słodkie figi

Processed with VSCO with t1 preset

It isn’t necessary to write how to make a sandwich, is it? Just take one slice of bread, add some cottage cheese, and then put 2 slices of figs on the top. You can also add some honey, if figs aren’t sweet enough for you:) Perfect breakfast? This is the best way to make your morning better! These lovely sandwiches taste very good with long black! Enjoy! Bon appetite!

Kanpki na pełnoziarnistym chlebie zagwarantują uczucie sytości na długi czas, ale przy tym nie będzie ociężali i ospali jak po zjedzeniu śniadania bogatego w tłuszcze. Uważam, że to fajny sposób na jesienne poranki, kiedy pogoda nie zawsze rozpieszcza, a do czarnej, pobudzającej  kawy, takie “słodkie” śniadanie świetnie pasuje:) Wracam do Was jutro z ogromną dozą witaminowego szaleństwa!:) Do zobaczenia!

Processed with VSCO with t1 preset